Veľký 10 bodový sprievodca výberom podložky na jogu

O výbere podložiek na jogu už existuje mnoho článkov. Pokúsime sa vám dať čo najviac dobrých informácií, aby ste svoj výber trafili na prvý pokus. Chceme vám ukázať všetky uhly pohľadu, ktoré pomôžu pri výbere. Podložka je v podstate aj vaše spojenie s jogovou praxou, stojí za to investovať trochu času do toho čo nám môže kvalitná podložka na konci dňa priniesť.

Či už si jogínsky guru alebo ťa kamoška v práci ukecala na prvú jogu, budeš vždy potrebovať jedného parťáka, ktorý ťa podrží, obmäkčí a zapotí sa s tebou.

Výber podložky na cvičenie jogy či iných pohybových aktivít je skutočne vecou osobného vkusu. Kým pred niekoľkými rokmi bol trh s jogamatkami pomerne obmedzený, dnes si už dokáže vybrať každý svoju podložku podľa individuálnych potrieb.

Dnes už existuje také množstvo typov jogy, že výrobcovia sa začali špecializovať pri výrobe na rôzne podmienky v ktorých sa cvičí a tomu prispôsobili vlastnosti podložiek.

Jogamatky existujú v množstve tvarov a môžu byť vyrobené z rôznych materiálov.

PREČÍTAJTE SI VIAC O MATERIÁLOCH TU: 

Pri správnom výbere je treba vziať do úvahy viacero faktorov. Všetky z nich sme zoradili v poradí ako odporúčame pristupovať k výberu podložky.

VIDEORECENZIE

Chcete sa dozvedieť ešte viac o výhodách či slabých stránkach svetových značiek? Vybrali sme pre vás najlepšie online video recenzie, ktoré vám zaručene odpovedajú aj na posledné otázky:

1.TYP POSTAVY

Výber jogamatky záleží do istej miery od typu postavy, pretože ovplyvňuje samotné cvičenie. Pre štíhlejšie postavy bude vhodnejšia mäkkšia podložka, keďže nemáte dostatok „prirodzenej mäkkosti“ :). Silnejším postavám môže stačiť tenšia hrúbka podložky medzi 4 a 3 mm. Štandardom v joga štúdiách sú podložky od 4 mm hrúbky.

Bez ohľadu na postavu, zvážte čo znesú vaše kĺby. Ak cítite prílišné nepohodlie a „otlačené“ kĺby počas cvičenia, zožeňte si radšej hrubšiu podložku a po čase skúste prejsť na tenšiu. Nakoniec zohľadnite vašu výšku. Štandardné jogamatky sa vyrábajú na výšku cca 180 cm, takže ak ste skôr „basketbalový“ typ, poobzerajte sa po „long“ verziách ako napríklad Manduka Black Mat PRO long alebo pozrite naše dlhé podložky až 200 cm.

 

2. TYP JOGY

Súčasne s typom postavy plánujte výber podložky podľa druhu jogy, na ktorú chodievate pravidelne. Vo väčšine joga centier na Slovensku nájdete „erárne“ jogamatky. Odporúčame vyskúšať si viac druhov, ak sú k dispozícii a porovnať si kvalitu cvičenia. Ak máte možnosť, vyskúšajte si rôzne druhy jogy, aby ste vedeli ako sa telo správa na podložke.

Pri dynamickejších cvičeniach (Ashtanga) potrebujete najmä protišmykovú podložku, ktorá zastabilizuje váš pohyb.

Pri statickejších cvičeniach (Jin Joga) naopak povrch nie je až tak dôležitý, skôr oceníte mäkkosť a komfort. Pri horúcich typoch jogy je podložka vystavená oveľa väčšej vlhkosti ako obyčajne, preto odporúčame vybrať si podložku vhodnú presne na tieto typy cvičenia. Napríklad jutové, suede alebo s povrchom uteráku microfiber alebo prírodné z kaučuku. Ak ani to nestačí, pomôcť môže vlastný uterák na podložku, ktorý väčšinu potu absorbuje a môže sa dať ľahko vyprať po cvičení. Dôležitou vlastnosťou je schopnosť podložky zastaviť pot, čiže má tzv. uzatvorenú bunečnú štruktúru, vďaka čomu predĺžite aj životnosť podložky a ľahko sa udržiava.

3. MIESTO NA CVIČENIE

Pri výbere podložky by ste mali zohľadniť aj to, kde budete najčastejšie cvičiť. Pre cvičenie jogy v domácom prostredí nemusíte riešiť hmotnosť, kľudne si doprajte poriadne vystuženú podložku. Kilo či dve navyše naopak pocítite, ak budete svoju jogamatku veľmi často prenášať. Do úvahy môžete zobrať ešte aj váhu samotnej tašky na jogu, ktorej hmotnosť opäť závisí od hmotnosti jogamatky. Ťažšie jogamatky si vyžadujú pevnejší materiál a tým pádom aj väčšiu vlastnú hmotnosť. Milovníci cestovania po svete, ktorí si radi zacvičia jogu pri východe slnka na pláži určite ocenia ultraľahké varianty podložiek, ktoré navyše nepridajú na hmotnosti kufra a môžu ušetriť miesto v batožine na extra pár šiat či topánok 🙂 Za úvahu stojí aj kúpa druhej cestovateľskej jogamatky.

TIP: ak chodievate pravidelne cvičiť von, zaobstarajte si kľudne jednu lacnejšiu podložku, ktorá vám nebude ľúto, keď bude z jednej strany celá hnedo-zelená. Nejde to už vyprať ani vyčistiť časom.

10 joga cvikov pre začiatočníkov, ktoré budete cvičiť v každom joga štúdiu

4. VÝBER MATERIÁLU

Milujete svoje zdravie aj našu matku Zem? Vyhnite sa podložkám vyrobeným z klasického PVC, ktorý sa ešte stále používa najmä pri lacnejších variantách jogamatiek. Tieto podložky majú zlú reputáciu aj v joga centrách. Existujú štúdie aj o tom, že by mohli byť karcinogénne. Sú ťažko recyklovateľné a jediná možnosť je vyhodiť ich = pribúdanie zbytočného odpadu. Lídrom na trhu v ekologickej filozofii je spoločnosť Manduka, ktorá tento problém berie veľmi vážne a odráža sa to v samotných produktoch, ktorých základnou vlastnosťou je recyklovateľnosť. Alternatívou ku klasickému PVC sú recyklované PVC materiály, ktoré sú šetrnejšie aj k prírode.

Na trhu dnes nájdeme najčastejšie tieto materiály a kombinácie:

Prečo máme radi produkty od Manduka

5. PRÍRODA POD NOHAMI

V poslednej dobe mnoho jogínov a jogínok uprednostňuje podložky vyrobené z prírodného kaučuku. Hlavným rozdielom medzi nimi a „umelými typmi podložiek“ je, že tie umelé vám zabezpečia o niečo lepšiu stabilitu na podlahe (sú ideálne pre dynamické typy cvičení ako Ashtanga či Power Joga), avšak voči prírodným podložkám nedokážu tak absorbovať pot. Na druhú stranu podložky vyrobené z prírodných materiálov rýchlejšie podliehajú rozkladu, čo je dané prirodzenou vlastnosťou materiálu.

Podložku budete mať často nalepenú na tvári, takže nie je na škodu mať pod sebou niečo nezávadné :). Dokonca aj pri tejto výrobe dbá Manduka na to, aby chránili svetové prírodné dedičstvo a žiadna z podložiek nie je vyrobená z gumy z Amazonského pralesa. Tieto podložky sú vhodné pri Vinyasa, Jivamukti ako aj Ashtanga joge. Mierny kaučukový zápach je prirodzený, preto ak vám prekáža, porozhliadnite sa po podložke z juty či bavlny. Práve kvalitnejšie podložky spoznáte podla toho, že oveľa menej cítite zápach materiálu.

6. TEXTÚRA POVRCHU

Z hľadiska osobného komfortu ako aj priľnavosti môže záležať aj na type povrchu podložky. V zásade môžu byť dva druhy – drsnejšia alebo hladšia štruktúra. Počas náročných pozícií oceníte drsnejšiu štruktúru podložky, zatiaľ čo počas pomalších sekvencií a pohybov si vystačíte s hladkou štruktúrou. Hladšie jogamatky bývajú vyrobené najmä z PVC, viete však nájsť aj ich ekologické varianty.

V zásade sa nemusíte obávať príliž veľkého rozdielu pri cvičení pretože aj tie hladšie povrchy dokážete zabehnúť a vôbec sa vám nebudú šmýkať. Lídrom na trhu je značka Liforme, ktorej podložky majú výhradne hladký povrch a pritom máte pocit, že ruky sú na nej ako prilepené či ich máte suché alebo mokré. Je to overené mnohými jogínmi po celom svete. Povrch môžete vyrišiť ešte tým, že si zaobstaráte protišmykové ponožky.

7. ŠÍRKA PODLOŽKY

Štandardne majú podložky šírku okolo 60 cm, čo je priestor, kedy v ľahu v šavasane môžete mať ruky len mierne od tela. Dnes začínajú byť populárne podložky s väčšou šírkou, ktoré umožňujú ostať pri väčšine joga cvikov v spojení s podložkou a vytvoria vám pocit väčšieho vlastného priestoru. Na trhu dnes nájdeme aj podložky šírky 68 cm. Treba však vždy zobrať do úvahy to, že budú pri zrolovaní „vyššie“ a tým pádom budete potrebovať aj viac miesta v taške alebo si kúpiť nastaviteľné popruhy. Medzi novinku a zároveň najširšie podložky aktuálne patria okrúhle podložky na jogu či acroyogu.

8. HYPOALERGENNÉ PODLOŽKY

Pre alergikov sú na trhu aj špeciálne podložky, vyrobené z hypoalergenného materiálu. Optýtajte sa vždy dodávateľa / predajcu.

9. VZOR PODLOŽKY

Existujú v podstate len dva typy podložiek podľa vzoru. Jeden typ má na povrchu iba jednu farbu / odtieň a žiadne iné rušivé elementy. Najčastejšie to oceňujú ľudia, ktorý chcú byť ponorený do svojho cvičenia, sústrediť myseľ na jeden bod a nechú byť rozptylovaní rôznymi tvarmi či vzormi na podložke.

Druhý typ ľudí práve uprednostňuje určitý obrazec, mandalu, yantru či geometrické tvary, ktoré pomáhajú lepšie sa dostať do pozícií a podložka stimuluje mozog vizuálne. Niektoré vzory ako mandaly pôsobia aj priamo na psychiku človeka a vďaka tomu sa lepšie uvoľní a cíti pri svojom cvičení. Nedá sa povedať, čo je lepšie, je to čisto na osobných preferenciách a netreba si s tým veľmi lámať hlavu. Stačí počúvať svoju intuíciu a vybrať si vzor, ktorý vás najviac priťahuje, ten bude zrejme pre vás aj prospešný. Krásny dzijan nájdete väčšinou na podložkách zo semišového (suede) povrchu, treba si len dávať pozor, aby boli používané čisté farby – ideálne na vodnej báze ako má Yoga Design Lab

Osobné skúsenosti s podložkou na jogu Yoga Design Lab

10. DOPLNKY K PODLOŽKÁM

Ak budete svoju jogamatku často nosiť so sebou oplatí sa investovať aj do obalu, ktorý slúži nielen na jednoduchší prenos, no zároveň samotnú jogamatku chráni tiež voči zlému počasiu. Na výber sú jednoduchšie otvorené držiaky na podložky alebo uzatvorené obaly. Pri celých obaloch opäť berte do úvahy hmotnosť a rozmery jogamatky, aby obaly pre jogamatku boli dostatočne veľké a zároveň udržali jej hmotnosť. S výberom správnej tašky na jogu a samozrejme aj jogamatky radi pomôžeme :)!

PREČÍTAJTE SI TIEŽ HISTÓRIU PODLOŽIEKhttp://podlozkynajogu.sk/animovana-historia-podloziek-na-jogu/

Manduka sprievodca podložkami na jogu

Na záver sme si pripravili rýchly prehľad najdôležitejších funkcií podložky, ktoré ti pomôžu pri výbere tej správnej na príklade Manduka.

Ako na to? Jednotlivé vlastnosti sú uvedené v hornej lište. Každý typ podložky je ohodnotený guličkou podľa “vhodnosti”, čiže podľa toho ako veľmi sa pre tú danú vlastnosť najviac hodí.

Napríklad ak vidíš pri cvičení na doma veľa guličiek, hádaš správne, že to bude ideálna voľba na cvičenie doma, prípadne v štúdiu, kde si podložku môžeš nechať a nemusíš ju často prenášať – napríklad aj v našich taškách na jogamatky 🙂

tabulka-podlozky-na-jogu-flexity

Svoju finálnu podložku si nakoniec môžete objednať u nás vo Flexity Joga Eshope:

Pre doručenie v rámci Európy môžete objednať cez náš yoga shop flexitylife.com

5 komentárov

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] Prečítajte si aj : VEĽKÝ 10 BODOVÝ SPRIEVODCA VÝBEROM PODLOŽKY NA JOGU […]

  2. […] Nie je podložka ako podložka 🙂 Skutočne funkčná podložka zaisťuje stabilitu a zároveň aj bezpečnosť pri cvičení. Kvalitnejší materiál je väčšinou aj zárukou lepšej životnosti, ľahšej údržby a hygieny. Ak si  neviete v tom množste podložiek na trhu vybrať skúste mrknúť do nášho sprievodcu ako si vybrať podložku na jogu. […]

  3. […] podložky na jogu je potrebné si zvážiť veľa faktorov, o ktorých sme už písali v článku 10 tipov ako si vybrať podložku, ale tentoraz prinášame ukážku tých najdrahších podložiek, aké svet jogy dnes […]

  4. […] Pri výbere sa vyhnite podložkám, ktoré sú určené začiatočníkom, väčšinou sa zničia oveľa skôr a v podstate ani neušetríte. Ak obdarovaná nosí svoju jogamatku v aute, vždy je lepší ťažší variant. Avšak rozumiem, že nosiť na pleci cez pol mesta 2kg jogamatku nemusí byť ten pravý darček. Nezabúdajte, ak vyberiete naozaj kvalitnú jogamatku, vydrží aj pri veľmi intenzívnom cvičení dlhé roky. Na druhej strane jogamatku z nesprávneho materiálu možno zničiť do troch mesiacov. Viac o výbere správnej jogamatky nájdete aj v tomto blogu.  […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *