3 najobľúbenejšie podložky na jogu na Slovensku

Už nejakú dobu vo Flexity hľadáme po celom trhu tie najlepšie podložky na jogu z celého sveta a snažíme sa vždy prísť na to, čo je na nich také úžasné a prečo si ich ľudia radi kupujú. Keď je tá možnosť, podložky sami zobereme na rôzne hodiny jogy, aby sme mali ideálne vlastnú skúsenosť a vedeli potvrdiť / vyvrátiť čo o podložke píše sám výrobca. 

Nie je podložka ako podložka

Už sme písali o tom ako si vybrať správnu podložku na cvičenie. Podľa reakcií ľudí vidíme, že v komunite jogínov už čoraz častejšie narastá dopyt po kvalite a po tom, aby podložka splnila určité očakávania podľa osobnej potreby a preferencie. Naštastie (aj naneštastie) je dnes na trhu už také množstvo podložiek, že je možné povedať, že na každý typ jogy ako aj pre každý typ človeka sa nájde aspoň jedna 🙂

Poďme si povedať niečo viac o tých, ktoré si najčastejšie nakupujú slovenskí jogíni. 

1) Manduka welcOMe Mat

Ako názov napovedá, welcOMe podložka je akýsi „entry“ level, ktorý Manduka ponúka pre začínajúcich jogínov. Ide o všestrannú, dostatočne mäkkú (5mm), obojostrannú podložku, ktorá sa ľahko udržuje, ľahko prenáša (cca 1,1kg) a obsahuje minimálnu ekologickú stopu (dôležitý faktor pre filozofiu Manduky).

Od kedy Manduka priša s touto sériou veľmi rýchlo sa uchytila a našla si fanúšikov po celom svete. Manduka pravidelne tvorí nové farebné kombinácie podľa sezóny. Doteraz na podložku nebola ešte jediná sťažnosť (klopeme na drevo písacieho stolu), práve naopak iba dobré slová. Podložka je vyrobená z moderného materiálu TPE (je oveľa menej škodlivý ako klasické PVC), ktorý dáva podložke pružnosť a mäkkosť, no zároveň je odolná voči rozrhnutiu aj napriek svojej mušej váhe (v porovnaní s inými klasickými položkami)

Výhody

- nízka váha
- cenovo najdostupnejšia podložka od Manduky
- skvelá pružnosť a mäkkosť

Nevýhody

- pre niektoré štýly jogy môže pôsobiť moc mäkko
- o pár cm kratšia na dĺžku ako klasické 180 cm dlhé podložky

2) Bodhi Phoenix Mat podložka

Bodhi Phoenix je nástupcom legendárnej podložky Bodhi Onyx OM (stále dostávame dopyty), ktorú značka Bodhi Yoga ukončila začiatkom tohto roku. Rozhodli sa nahradiť ju práve sériou podložiek Phoenix, ktorá sa nám ponúka v 2 verziách a 4 farbách. Základná verzia bez vzorov vyrezaných laserom je vo farebnom prevedení ružovej a tyrkysovej.  Kvalitou by sme mohli povedať, že sú úplne identické. 

Phoenix je presne ten typ podložky, kde si poviete, že sa cena stretla s kvalitou alebo price/performance 🙂 Áno hoci je už čierna verzia rádovo drahšia ako podložka z Tesca, rádovo vydrží o niekoľko rokov, hádam ja dekád dlhšie a zachová si viac menej svoj rovnaký tvar. Podložka je vyrobená z prírodného kaučuku, vďaka tomu získava ja na váhe. Takmer lesklý povrch budí dojem, že podložka sa „musí“ šmýkať. Opak je pravdou, podložka sa nešmýka ani „na sucho“ ani „na mokro“. Otestované. Bodka.

Ruky sa akoby zaseknú o povrch podložky (ten je tvorený tenkou vrstvou PU – áno Polyuretán), ktorý je pevne spojený so spodnou vrstvou. Dôležitá je najmä kvalita spodnej vrstvy, tá rozhoduje aj o tom, aký kvalitný bude vo finále povrch. Cenovo ide v podstate aj o najvyššiu triedu u značky Bodhi, možno však povedať, že aj o najlepšiu triedu, ktorú značka ponúka.

Výhody

- skvelé protišmykové vlastnosti
- skvelá pružnosť a mäkkosť
- pozitívne mandaly a yantry
- univerzálny typ podložky

Nevýhody

- väčšia váha ako TPE podložky
- mierny "kaučukový" zápach na začiatku, ktorý potom odznie

3) Liforme Yoga Mat

Keď sme prvýkrát narazili na Liforme, vyrazila nám dych. Nevieme akurát či skôr cenou či celkovo dizajnom a kvalitou 😀 Pôvodne britská značka, ktorá nepredáva nič iné ako cca 10 vzorov podložiek sa stala prakticky legendou medzi výrobcami podložiek na svete. Našou víziou vo Flexity bolo práve prinášať to najlepšie zo sveta, preto Liforme nemohla chýbať 🙂

Príbeh Liforme je postavený na niekoľkoročnom bádaní, ako spraviť technologicky a prakticky najideálnejšiu podložku na jogu aká môže existovať. Môžeme im s odstupom času povedať, že sa im to aj podarilo dosiahnuť. Keby to bol iba marketing, svetovo uznávaný jogíni by to podľa mna hodili do koša a neukazovali sa s ňou na Instagrame. 

Liforme vsadilo na tú istú skaldbu materiálu ako vyššie podložka Phoenix – kombinácia prírodného kaučuku a PU povrchu dáva totiž ideálne vlastnosti pre všetky typy jogy. Patentovaný vzor má fungovať ako určitá „navigácia“ pre naše ruky a nohy počas cvičenia. Aj skúsení jogíni nám potvrdili, že niekedy im to pomáha lepšie doladiť pozíciu aj po rokoch cvičenia. Samozrejme vývoj podložky bol konzultovaný s širokou komunitou jogínov. Dnes na trhu už nájdeme „fejky“ a napodobeniny, preto Liforme balí všetky podložky do špeci papiera a pridáva QR kód, pomocou ktorého sa dá na stránke liforme.com/verify overiť pravosť. Pozrite si ako to vyzerá:

Rozmermi sa podložka mierne vymyká štadnardom, je o niečo dlhšia (185 cm) a širšia (68cm) a hrubšia o malé 0,2 mm (4,2mm). Prakticky to znamená, že by mala vyhovovať naozaj takmer každej telesnej konšitúcii. 

Čo sa ceny týka (najčastejší dotaz), ide o jednu z najdrahších (existujú aj drahšie) podložky na svete. Keď si to však zoberieme na drobné, podložka sa predáva s taškou, ktorá je presne robená na mieru, takže cena samotnej podložky sa dostáva už niekde na úroveň cien top podložiek Manduky. Ak niekto baží už naozaj po top kvalite, potom je to voľba, ktorú nebude ľutovať. Na Slovensku a v ČR dlho nebola dostupná. Dala sa objednať asi len z UK. Dnes je už vyhľadávanou podložkou a v tejto cenovej kategórii patrí medzi najobľúbenejšiu voľbu.

Výhody

- patentovaný systém čiar pre lepšie pozície rúk a nôh
- väčšia šírka a dĺžka ako klasické podložky
- bezkonkurenčná priľnavosť

Nevýhody

- vstupná cena

Pozrite si video recenziu od jogínky:

Joginka: @mili_yogafreak

Jednu sme darovali ako vďaku za učenie aj úžasnému učiteľovi jogy – Fredymu Ayisi 🙂

liforme fredy ayisi

 

Objednajte si podložky na www.flexity.sk 
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *