Pôvod:
Historicky ľudstvo pozná prírodnú gumu niekoľko tisícov rokov ako materiál s unikátnymi vlastnostami. Nájdené záznamy dokladujú jeho využitie už v časoch mezo-americkej kultúry. Najväčší dopyt a rozmach spracovania prírodnej gumy nastal počas dvoch svetových vojen a následne s nástupom automobilového priemyslu v modernej dobe.
Prírodný kaučuk (ang. Natural rubber) nazývaný aj „Indická guma“ pozostáva z polymérov organicky zlúčených izoprénov s menšími nečistotami iných organických prvkov spojených s vodou.
V dnešnej dobe sú Malajzia a Indonézia dvoma najväčšími svetovými producentmi. Ako surovina sa pre svoje unikátne vlastnosti používa v rôznych odvetviach priemyslu. My sa budeme venovať jeho využitiu v joge a podobných pohybových cvičeniach.
Ako guma sa začína taviť až pri cca 180 stupňoch, preto sa netreba báť na hodinách Hot Yogy o svoju podložku 🙂
Silné stránky
Slabé stránky
Ako sa zbiera kaučuk:
Vlastnosti:
V dnešnej dobe sa získava najčastejšie vo forme latexu z kaučokovníku (Hevea Brasiliensis). Latex je lepkavý, mliečny koloid, ktorý vyteká zo stromov. Po získaní latexu sa stromy opätovne zakryjú, aby bola umožnená ich regenerácia. Pôvodne ako tekútý materiál latex úplne nestuhne po čase, ale stále ostáva mäkký a podajný. Latex je následne spracovávaný do gumy, z ktorej sa spracovaním vyrobia aj naše obľúbené podložky, o ktorých sa dočítate nižšie.
Alergie
Pri dnešnom množstve alergií existuje aj alergia na latex / prírodnú gumu spôsobujúci anaphylticky šok. Existuje však . Samotná alergia však môže byť skôr naviazaná na zvyškové chemikálie použité pri procese výroby.
OKEO-TEX
OEKO-TEX Standard 100 je certifikát, ktorým sú označované materiály a výrobky, ktoré spĺňajú prísne medzinárodné kritéria pre kvalitu a zdravotnú nezávadnosť vo všetkých úrovniach produkcie (výroba, tkanie…). Všetky materiály a výrobky označené týmto certifikátom sú bezpečné a neobsahujú žiadne zdraviu a životnému prostrediu škodlivé alebo nebezpečné látky.
V testovaných látkach sa sleduje najmä prítomnosť chemických látok ako sú napríklad pesticídy, ťažké kovy, formaldehyd, chlórované organické nosiče, farbivá a konzervačné látky, alebo akékoľvek iné látky, ktoré by mohli byť pôvodcom alergických reakcií. Toto sú veci veľmi dôležité pri sledovaní textílií, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou. Čím priamejší kontakt s pokožkou, tým prísnejšie sú kritéria.
Podložky si môžete objednať cez eshop Flexity.sk
Spoznajte históriu podložiek
O PODLOŽKÁCH Z PRÍRODNÉHO KAUČUKU
V poslednej dobe mnoho jogínov a jogínok uprednostňuje podložky na cvičenie vyrobené z prírodnej gumy (angl. Natural Rubber označenie), kaučuku. Dnes veľmi obľúbené podložky by mali byť vyrobené zo 100% kaučuku, bez syntetických a škodlivých látok i alergénov. Kvalitné podložky sú testované podľa najvyšších štandardov Oeko-Tex Standard 100, Class 1, čo zaručuje bezpečnosť aj pre deti. V tomto prípade budete mať dosť často podložku nalepenú na tvári, takže nie je na škodu mať pod sebou niečo nezávadné 🙂 Z dôvodu ochrany životného prostredia sa používajú len ekologicky šetrné materiály a efektívne, obnoviteľné zdroje energie. Napríklad značka Manduka dbá na to, aby chránili svetové prírodné dedičstvo a žiadna z podložiek nie je vyrobená z gumy z Amazonského pralesa.
ČISTENIE A HYGIENA
Niektoré podložky je možné prať v práčke, max. 30 °C (bez pracieho prostriedku). Na pravidelné čistenie je možné použiť buď špeciálne prípravky (Manduka Mat Wash Spray) alebo vlhkú handru a prírodné mydlo. Vzhľadom na prírodný materiál je vhodné povrch podložky pravidelnejšie čistiť, aby na nej neostávali baktérie a predĺžila sa jej živnostnoť. Nechajte vysušiť voľne rozprestreté na sušiaku, najlepšie na vzduchu. Nevystavujte priamemu slnku, vzhľadom na to, že je z prírodných materiálov, čím by sa mohli zhoršiť vlastnosti podložky. Podložku skladujte na suchom chladnejšom mieste.
VÝHODY A VLASTNOSTI PODLOŽIEK
Prírodné podložky majú často štruktúrovaný povrch (pozri článok o výbere podložiek), ktorý pomáha zlepšovať úchop a stabilitu, takže by ste sa pri pozíciach nemali šmýkať. Hlavným rozdielom medzi nimi a umelými typmi podložiek je, že tie umelé vám zabezpečia lepšiu stabilitu na podlahe (sú ideálne pre dynamické typy cvičení ako Ashtanga, Vinyasa, Jivamukti či Power Joga). Zoznam typov jogy nájdete v tabuľke nižšie. Mierny kaučukový zápach je prirodzený, preto ak vám prekáža, porozhliadnite sa po podložke z juty či bavlny.
Vhodné na tieto typy jogy
Ashtanga joga má tisíceročné korene v ozajstnej tradícii. Nesie v sebe pravú dušu jogy. Do dnešného sveta ju priniesol Sri K. Patabhi Jois, alebo Guruji, ktorý sa ju naučil od svojho učitela Krishnamacharyu.
Ashtanga Joga sa skladá zo štyroch presne stanovených sérií – postupností pozícií líšiacich sa náročnosťou a efektom na telo aj myseľ – Primary Series, Intermediate Series a Advanced A & B. Guruji učil tento systém jogy v meste Mysore v južnej Indii. Učil ju metódou, ktorú pomenovali podľa názvu tohto mesta – Mysore Style.
Video testy vlastností
Ako sa podložky rozložia na zem
Čo môžete očakávať pri rozbalení podložky a ako vám bude na zemi držať.
Ako podložka reaguje na nohy
Čo sa stane keď sa na prírodnú podložku postavíme.
Ako sú priľnavé prírodné podložky?
Čo sa stane s vašimi rukami a nohami keď sa budete pohybovať v pozíciach.
Podložka zvláda nápor bez stlačenia materiálu
Test hmotnosti
Doprajte svojim kĺbom pohodlie.
Spätné odkazy a spätné upozornenia
[…] dobe mnoho jogínov a jogínok uprednostňuje podložky vyrobené z prírodného kaučuku. Hlavným rozdielom medzi nimi a “umelými typmi podložiek” je, že tie umelé vám […]
[…] dobe mnoho jogínov a jogínok uprednostňuje podložky vyrobené z prírodného kaučuku. Hlavným rozdielom medzi nimi a „umelými typmi podložiek“ je, že tie umelé vám […]
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!